w Mały Książę j

Strona główna
Powstanie książki
Treść
Rękopis
o autorze 

Antoine Marie Jean-Baptiste Roger de Saint-Exupéry (ur. 29 czerwca 1900 w Lyonie, zm. 31 lipca 1944 w Marsylii) – francuski pilot, pisarz i poeta. Autor Małego Księcia (1943), jednego z najważniejszych utworów literackich XX wieku.

Studiował architekturę. Po odbyciu służby wojskowej w lotnictwie w 1926 r. został pilotem. Latał na linii Tuluza - Casablanca i Dakar - Casablanca. Pełnił funkcję kierownika bazy pocztowej linii lotniczej w Rio de Oro (Maroko). Odbył wiele samotnych lotów nad Saharą. W roku 1936 r. był korespondentem wojennym w Hiszpanii. Ostatnie miesiące swego życia spędził w bazach lotniczych Algieru, Sardynii i Korsyki. Zginął tragicznie, zestrzelony nad terytorium okupowanej Francji (31 lipca 1944 r.).

 Krótka biografia

Antoine de Saint Exupery urodził sięwe Francji w rodzinie arystokratycznej. Wychowywał się w zamku. Ogromny dom i wspaniały park dawały możliwość swobodnego rozwoju. Mimo, że wcześnie stracił ojca, nie odczuwał samotności. Matka kochała go bardzo. 

Exupery w dzieciństwie pisał wiersze i marzył o lataniu. W wieku 30 lat opatentował kilkanaście usprawnień technicznych dotyczących silników samolotowych. W 1927 r. spełniły się Jego marzenia o lataniu. Otrzymał przydział francuskiego towarzystwa lotniczego w Maroku (Afryka). Jego zadaniem było odnajdywanie zaginionych lotników. 

Z lotów nad Saharą zrodziły się opowiadania: "Poczta na południe" (1928) i "Nocy lot" (1931). Po wybuchu II wojny światowej pisarz starał się o przydział do służby lotniczej. W 1944 r. podjął loty zwiadowcze nad Afryką. "Małego Księcia" napisał rok przed śmiercią. W 1944 r. został zestrzelony prawdopodobnie nad Morzem Śródziemnym. Jego ciała nie odnaleziono

O MNIE

Uczę się w szkole w Piszu ZS NR1